کد مطلب : 2404
تاریخ ثبت : 1398/11/14-14:26
مهدوی کلیشمی:
توسعه عمرانی و فرهنگی بدون زیرساخت های پژوهشی معنایی ندارد

رئیس مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج گفت: پژوهش یکی از ضروری ترین مراحل تصمیم سازی منسجم برای رسیدن به شناختی روشن تر در مدیریت شهری است و هر گونه تصمیم سازی بدون پشتوانه پژوهش و تحقیق کافی با احتمال عدم موفیقت و اتلاف منابع همراه خواهد بود.
غدیرمهدوی در گفتگو اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری شورای اسلامی شهر کرج به نقش پژوهش در تصمیم‌گیری‌های کلان اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از عوامل اساسی پیشرفت توجه خاص به امر پژوهش است، اصولا هر نوع پیشرفت و توسعه ارتباط مستقیمی با تحقیقات علمی دارد و رشد و توسعه شهر در گرو سرمایه‌گذاری در بخش پژوهش و اتخاذ تصمیمات اجرایی دقیق پس از آن است.

رئیس مرکز پژوهش و مطالعات شورای اسلامی شهر کرج افزود: در پژوهش در حوزه مدیریت شهری معمولا نقاط ضعف و قوت پروژه بررسی و ارزیابی می‌شود و بر مبنای نتایج به دست آمده از آن پژوهش، می‌توان برای کارآیی بیشتر برنامه ‌ریزی و راهکار ارائه داد.

مهدوی، موفقیت و توسعه پژوهش در هر شهر را نیازمند گسترش رویکرد پژوهشی عنوان و تاکید کرد: منظور از رویکرد پژوهشی نگاهی مبتنی بر پژوهش نسبت به موضوع های مدیریت شهری است.

وی عنوان کرد: در رویکرد پژوهش‌مدار از یافته‌های پژوهش‌های قبلی در حوزه مدیریت شهری برای بهبود وضع موجود استفاده موثری به عمل می آید و به مدیرانی  که در فعالیت‌های خود رویکردی پژوهشی دارند، پیش از هر گونه تصمیم به مطالعه وضعیت موجود پرداخته و با تجزیه و تحلیل مشاهدات خود بهترین راهکار‌ها ارائه شود.

عضو دوره پنجم شورای اسلامی شهر کرج بر اهمیت و ضرورت پژوهش تاکید کرد و گفت: نوع و سطح فعالیت‌های پژوهشی یکی از شاخص‌های اصلی توسعه و پیشرفت محسوب می‌شود که در این راستا موفقیت در تمام فعالیت‌های مربوط  مدیریت شهری به گونه‌ای به گسترش فعالیت‌های پژوهشی بستگی دارد.

 
پژوهش راهی برای گسترش مرزهای دانش و گشودن افق‌های تازه برای آیندگان
 
مهدوی خاطرنشان کرد: در واقع پژوهش یکی از محورهای مهمی است که ضامن پیشرفت و توسعه پایدار در هر شهر به شمار می‌آید و اگر پژوهشی نشود، دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهد شد.

این مسئول ادامه داد: بدون انجام پژوهش امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم نیز برخوردار نخواهد بود وهمه آنچه به عنوان پیشرفت علوم در دوره‌های گوناگون تاریخ می‌شناسیم، حاصل تلاش افرادی است که در کار خود رویکردی پژوهشی داشته‌اند و ذهن پرسشگرشان همواره محرکی برای فعالیت‌های پژوهشی آنان بوده است 

به گفته رئیس مرکز پژوهش و مطالعات شورای شهر کرج، توسعه عمرانی، اجتماعی، فرهنگی هر شهر بدون پرداختن به امر پژوهش با موفقیت چندانی همراه نخواهد بود حتی اگر نشانه‌هایی از توسعه بدون پرداختن به مبانی پژوهشی رخ دهد آن توسعه مستمر و پایدار نخواهد بود و نمی‌تواند مسیر مطمئنی را طی کند بنابراین، پژوهش مبنای توسعه است و تضمینی برای استمرار توسعه به شمار می‌آید.

این مسئول به رویکرد پژوهش‌مدار در آموزش شهروندی اشاره کرد و اظهار کرد: منظور از رویکرد پژوهش‌مدار در آموزش آن است که در همه سطوح و مقاطع آموزشی، شیوه‌های تدریس به گونه‌ای باشد که دانشجویان  به مطالعه کتاب‌های درسی اکتفا نکرده و خود با بررسی منابع موجود در موضوع‌های درسی، به گسترش دانش خویش بپردازند.

وی با بیان اینکه پژوهش می‌تواندجلوی بسیاری از دوباره کاری‌ها، اتلاف وقت و بودجه را بگیرد، گفت: هر قدر موضوعی بزرگتر و بااهمیت‌تر باشد نیاز به پژوهش برای تصمیم‌گیری درباره اجرای آن بیشتر است این کار، ریسک تصمیم و اجرا را به حداقل می‌رساند.

مهدوی یادآور شد: در صورتی که برنامه ریزی شهری فاقد پشتوانه تحقیقاتی باشد و به طور همه جانبه پیش از آغاز مورد بررسی قرار نگرفته باشد، به یقین در اجرا و عملیاتی شدن با مشکل روبه روخواهد شد و به اتلاف منابع می انجامد از این رو می‌توان گفت پژوهش به ویژه در تصمیم‌گیری‌های کلان نقش عمده‌ای دارد.
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب


ارتباط با شورا آدرس:
کرج، خیابان شهید بهشتی ، نرسیده به میدان سپاه جنب تالار شهیدان نژاد فلاح
تلفن تماس:
0263000000
پست الکترونیک:
SHORAKARAJ@GMAIL.COM
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر كرج ) بلامانع است.