کد مطلب : 1787
تاریخ ثبت : 1398/02/24-12:55
رسولی تاکید کرد؛
بناهای تاریخی کرج باید از دوران «فراموش شدگی» گذر کنند

رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و بافت های فرسوده شورای اسلامی شهر کرج اظهار داشت: بناهای تاریخی و هویت ساز شهر که ریشه تمدنی داشته و پلی به سمت گذشته هستند، باید از دوران «فراموش شدگی» گذر کنند و در کانون توجه مردم و مسئولان قرار گیرند.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر کرج، احد رسولی در ادامه سلسله بازدیدهای خود از بناهای تاریخی کلانشهر کرج، ظهر امروز (سه شنبه 24 اردیبهشت) با همراهی امیر افشار معاون اداره کل میراث فرهنگی استان در حمام مصباح، کاخ سلیمانیه و محله سرآسیاب (محل دفن آسیاب آبی) حضور یافت و از اقدامات صورت گرفته برای مرمت، بهسازی و ساماندهی این گنجینه های ارزشمند قرار گرفت.
 
وی با بیان اینکه روند مرمت حمام مصباح به نسبت بودجه تخصیص یافته قابل قبول است، گفت: مقرر شده تا مدیریت شهری کرج و اداره کل میراث فرهنگی البرز انجام سلسله اقدامات مشترکی در اطراف حمام مصباح را امکان سنجی و عملیاتی کنند تا فضای همجوار این بنای تاریخی نیز رنگ و بوی قدمت آن را بگیرد. البته ساخت و سازهایی در حریم حمام صورت گرفته که مشخص نیست مربوط به قبل یا بعد از قرار گرفتن حمام مصباح در زمره آثار ملی ایران می باشد. 
 
این مسئول افزود: اداره کل میراث فرهنگی البرز دو پلاک از املاک همجوار حمام مصباح را خریداری کرده تا آنها را به محوطه این بنای تاریخی الحاق نماید و امیدواریم با هم افزایی، برگزاری نشست های چندجانبه و حمایت مسئولان استانی بتوانیم به احیا و مرمت عناصر هویت بخش و تاریخ ساز شهر بپردازیم و بی شک اعتبارات قطره چکانی میراث فرهنگی به تنهایی قادر به انجام این رسالت خطیر نیست.
 
رسولی در ادامه به بازدید از کاخ سلیمانیه اشاره و تصریح کرد: اکنون برای بازدید عموم از فضای درونی و محوطه کاخ ورودی و خروجی موقتی ایجاد شده است که امیدواریم این بازگشایی به صورت مستمر و دایمی باشد. کاخ سلیمانیه روایتگر گوشه هایی از تاریخ این سرزمین و وقایعی است که شاید جنبه ملی داشته باشند اما محل وقوع آنها سرزمینِ کرج است. بازدید از این فضاها با عبرت آموزی همراه است و بین ساکنین و عناصر شهری پیوند و ارتباط برقرار می کند.
 
عضو دوره پنجم شورای اسلامی شهر کرج با انتقاد از استقرار تیربرق در مقابل کاخ سلیمانیه، نهادهای مختلف را به رعایت حریم بناهای تاریخی و آثار ملی فراخواند و با انتقاد از تصمیمات سلیقه ای و غیرکارشناسی در این خصوص، بیان داشت: ما از یکسو برای ساماندهی بناهای تاریخی بودجه های سنگینی را هزینه می کنیم و از دیگر سو با انجام اقداماتی سهل انگارانه در مسیر بی ثمر کردن این تلاش ها گام بر می داریم.
 
چهره برتر نظام مهندسی ساختمان البرز در ادامه اضافه کرد: این بازدید با حضور در محله سرآسیاب ادامه یافت و طبق مذاکرات صورت گرفته با معاون محترم اداره کل میراث فرهنگی البرز مقرر گردید تا حفاری آسیاب آبی دفن شده در این محله و مرمت و بازسازی آن در دستور کار قرار گیرد تا با هویت بخشی به محلاتِ شهر، به هویت اصلی و تاریخی کلانشهر کرج برسیم. بدیهی است که میراث فرهنگی به تنهایی قادر به انجام این مأموریت نیست و دیگر نهادها همچون شهرداری نیز باید در کنار میراث بایستند.
 
رسولی از مذاکره با پردیس کشاورزی برای برچیدن حصار موزه جانور شناسی مستقر در این مرکز آموزشی و ایجاد امکان بازدید عمومی از آن خبر داد و عنوان کرد: این موزه قدمتی دیرین دارد و باید درهای آن به روی عموم شهروندان گشوده شود تا افکار عمومی با جاذبه های تاریخی و آثار ملی شهر مضاعفاً آشنا شوند و چه بسا کرج به یکی از شهرهای مسافرپذیر تبدیل شود.
 


گزارش تصویری / محدرضا سلطانی
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب


ارتباط با شورا آدرس:
کرج، خیابان شهید بهشتی ، نرسیده به میدان سپاه جنب تالار شهیدان نژاد فلاح
تلفن تماس:
0263000000
پست الکترونیک:
SHORAKARAJ@GMAIL.COM
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر كرج ) بلامانع است.