کد مطلب : 1549
تاریخ ثبت : 1397/12/07-11:20
یادداشت؛
توانمندیهای زنان، محصور در تنگ نظری ها و تبعیض جنسیتی

قرار گرفتن در روز زن بهانه ای شد برای بازخوانی دغدغه های مغفول و مطالبات روی زمین بانوان که متاسفانه جنسیت شان موجب شده تا بسیاری از توانمندیها و استعدادهای آنها دیده نشود و همواره به محکوم به حرکت عقب تر از مردان هستند؛ این در حالی است که آنها نیمی از جمعیت ایران را تشکیل داده اند.
گروه تحلیل: زنان در تمام عرصه های مختلف همچون مردان برای کسب مدارج عالی و دستیابی به مهارت های گوناگون می کوشند اما اینکه چرا به نسبت مردان ثمره کمتری از تلاش شان بر می دارند و طیف گسترده ای از آنها از رسیدن به موقعیت های عالی باز می مانند، به دغدغه ای بزرگ تبدیل شده؛ در جهانی که رهبران و روسای جمهور بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان را زنان تشکیل داده اند اما در ایران مباحث ابتدایی همچون حضور یا عدم حضور بانوان در ورزشگاه ها یا مخالفت با انتخاب ایشان به عنوان وزیر بحث برانگیز شده است! 
 
گرچه دولت های مختلف و در راستای جلب نظر بانوان شعارهای زیبایی در خصوص افزایش سهم زنان از کرسی های مدیریتی سر می دهند اما عرصه اقدام و عمل نشانگر واقعیت دیگری است و متاسفانه اعتماد چندانی به توانمندیهای این قشر وجود ندارد و آنها به بهانه زن بودن محکوم به تحمل بسیاری از بایدها و تبعیض هایی هستند که ریشه در مردم سالار بودن جامعه ایرانی دارد؛ این در حالی است که برخی زنان ایرانی در سطح جهانی بر سکوی برترین های علمی، ورزشی، اقتصادی و فرهنگی نشسته اند!
 
عصر کنونی و اقتضائات جهانِ امروز ایجاب می کند که زنان و مردان همپایِ یکدیگر و عاری از هرگونه تبعیض و نگرش های منفی برای پیشی گرفتن از رقبای منطقه ای و جهانی تلاش کنند؛ این مهم به ویژه در کشوری همچون ایران که همواره در معرض تحریم های جهانی قرار دارد و به دلیل فشارهای ظالمانه برخی ابرقدرت های جهانی از دسترسی به بسیاری از امکانات و تجهیزات نوین محروم است، از اهمیتی مضاعف برخوردار است تا  به واسطه خلاقیت، استعداد و دانش فرزندان میهن اسلامی به تولید ثروت و دانش بپردازد و از قافله جهانی عقب نماند.
 
در عصری که رهبران عالی رتبه، روسای جمهور و وزرای کابینه ها در بسیاری از دولت های پیشرفته جهان را زنان تشکیل می دهند، جای بسی تأثر و تأسف است که در کشوری با قدمت و عظمت ایران اسلامی برخی تنگ نظری ها و محدودیت ها موجب شده تا بانوان در نظام مدیریتی همچنان اندر خم یک کوچه باشند و از دستیابی به رتبه های عالی باز بمانند، این در حالی است که زنان از صدر اسلام دوشادوش مردان و در تمام کارزارها به ایفای نقش پرداخته و هرگز جنسیت شان را ابزاری برای عقب نشینی از عمل به وظایف انسانی و آرمانی خود قرار نداده اند.
 
مگر نه آنکه به هنگامه اعلام نبوت از سوی پیامبر، فاطمه (س) و علی (ع) هر دو با هم به اسلام گرویدند، مگر در واقعه عاشورای حسینی و حوادث پس از آن حضرت زینب (س) با خطبه های خود چهره از نقاب سپاه کفر برنداشت؛ مگر سمیه همراه با یاسر فشار و سختی ریگ های داغ بر سینه اش را تحمل نکرد، اگر دلِ قرص زنان نبود، آیا شهید حججی ها قادر به فداکاری بودند، اگر نبود رشادت مادران شهداء، آیا پیروزی ایران در هشت سال دفاع مقدس متصور بود؟ مگر علی (ع) که امام و خلق برگزیده بود، بارها فاطمه (س) را از خود گرامی تر ندانستند! 
 
جالب آنکه بسیاری از مشکلات کشور ریشه در همین نگاه مردسالارانه دارد؛ اگر بانوان به تعداد مردانی که در رده های بالای مدیریتی از آنها کشفِ تخلف و فساد مالی شده، مرتکب اشتباه می شدند، باور کنید که به کل از نظام اداری کشور کنار گذاشته می شدند؛ تجربه ثابت کرده مدیریت زنانه همراه با دقت، تعامل، آرامش و ثبات است و در آن رد پای تخلف بسیار کمتر مشاهده می شود. آنها اهل صرفه جویی، قائل به استفاده از تکنولوژی های نوین و به شدت اهل رقابت در انجام صحیح کارها هستند، به سلسله مراتب مدیریتی معتقدند و قانون را محترم می شمارند.
 
در پایان امید است تصمیم گیران کشور به جریان زشت تبعیض جنسیتی پایان بخشیده و فرصت حضور بانوان در جایگاه های عالی اداری و مدیریتی را فراهم کنند و حتی روزی فرا برسد که یک زن فرصت و امکانِ رقابت برای حضور در جایگاه ریاست جمهوری را داشته باشد. خوشبختانه رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها بر ایجاد فرصت های بیشتر برای بانوان تاکید کرده اند اما متاسفانه این مهم همچون برخی منویات ایشان از سوی رده های پایین تر جدی گرفته نشده و هنوز محدودیت ها و حصارهای فراوانی برای شکوفایی توانمندیهای بانوان به چشم می خورد.
 
مرتضی اکبری 
دبیر پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر کرج
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب


ارتباط با شورا آدرس:
کرج، خیابان شهید بهشتی ، نرسیده به میدان سپاه جنب تالار شهیدان نژاد فلاح
تلفن تماس:
0263000000
پست الکترونیک:
SHORAKARAJ@GMAIL.COM
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر كرج ) بلامانع است.