کد مطلب : 103
تاریخ ثبت : 1396/08/17-10:31
/گزارش کوتاه/
کرج، شهری مدفون زیر تبلیغات کاغذی

روند رو به رشد انواع و اقسام شیوه‌های تبلیغاتی و نصب آن‌ها در گوشه و کنار کوچه و خیابان‌ها شهر کرج را زیرپوششی از کاغذ مدفون کرده است و در این میان، پخش تراکت‌های تبلیغاتی در بین عابران و گاهی در منازل این معضل را دوچندان کرده است.
جوانانی که با در دست داشتن یک بسته کاغذ، جلوی راه عابران ایستاده‌اند و اصرار به گرفتن این تبلیغات کاغذی توسط رهگذران می‌کنند، تقریباً در تمام نقاط شهر به‌ویژه خیابان‌های اصلی و پر رفت‌وآمد کلان‌شهر کرج مشاهده می‌شوند. تراکت‌های کاغذی دارای عمر کوتاهی هستند زیرا پس از دریافت، بی‌توجه به متن آگهی، مچاله شده و زیر پای عابران بعدی رها می‌شوند که این ماجرا موجب نازیبا شدن سیما و منظر شهری می‌شود.
 
هر چیزی که به چشم انسان نازیبا بیاید، آلودگی بصری محسوب می‌شود و این کاغذهای رنگی که گاهی طراحی خاصی نیز در آن‌ها انجام‌نشده و از همه مهم‌تر فاقد هرگونه نگرانی برای محیط اطراف هستند، به‌نوعی ایجادکننده آلودگی بصری به شمار می‌روند.
 
بر اساس محاسبات انجام‌شده، به ازای تولید هر تن کاغذ، باید حدود 17 اصله درخت تنومند قطع شود و با توجه به این‌که با یک نگاه نمی‌توان فهمید مقدار کاغذ مصرفی برای چاپ این تراکت‌ها چقدر است و چند درخت به دلیل وجود این کاغذها به زندگی خود پایان داده‌اند اما به‌سادگی می‌توان دریافت که قسمتی از محیط‌زیست برای این نوع تبلیغات کم بازده نابودشده است.
 
قصه پر غصه کاغذبازی همچنان ادامه دارد زیرا علاوه بر قطع درختان تنومند و آسیب‌های زیست‌محیطی، موجب صرف هزینه بالا و ضربه زدن به اقتصاد کشورمی شود و با این اقدام دولت مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف جهت واردات و تولید کاغذ می‌شود که در شکل کلان، برای اقتصاد کشور مضر خواهد بود.
 
گذشته از بحث زیست‌محیطی و اقتصادی، هیاهوی این کاغذهای تبلیغاتی جنبه‌های روحی و روانی برای عابران را نیز به همراه دارد تا جایی که به‌محض رسیدن این برگه‌ها به دست شهروندان درنهایت بی‌حوصلگی و بی‌توجه به محتوا و نوع طراحی در خوش بینانه ترین حالت، به درون سطل‌های زباله سطح شهر پرتاب‌شده و در حالت دیگر به گوشه‌ای از خیابان رها می‌شوند.
 
ناهنجاری‌های بصری ایجادشده در سطح شهر توسط این برگه‌های بی‌فایده، در بلندمدت انسان را دچار پریشانی ذهنی و آشفتگی روحی می‌کند به‌گونه‌ای که در صورت مفید بودن محتوای کاغذ نیز به دلیل عصبانیت از تکرار دریافت این برگه‌ها، متن درون آن‌ها موردتوجه قرار نمی‌گیرند و حتی ممکن است مشتری واقعی را نیز از دست بدهند.
 

فرهنگ‌سازی کافی به شهروندان در این خصوص می‌تواند نقش کلیدی در رفع آشفتگی‌های بصری و ایجاد شهری زیبا داشته باشد. شهروندان به‌خوبی بر این موضع واقف هستند که با توجه به پیشرفت تکنولوژی، بهترین، سریع ترین و مؤثرترین شیوه اطلاع‌رسانی، استفاده صحیح از گوشی تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی است تا بتوانند به‌سادگی و باکم ترین آلودگی و از همه مهم‌تر بازدهی بیش‌تر، ارسال‌کننده و دریافت‌کننده انواع تبلیغات باشند.
 
با در نظر گرفتن استفاده‌های صحیح از تکنولوژی نوین، در حال حاضر شبکه‌های مجازی فرصتی را برای برقراری ارتباط بین مردم ایجاد کرده‌اند به‌گونه‌ای که بازدید برخی یادداشت‌ها در این فضا، به رقم بالایی می‌رسد درحالی‌که تا کنون هیچ روش کاغذی تا این حد مؤثر نبوده است.
 
در سال‌های اخیر و با گسترش فضای مجازی تا حدودی از میزان این کاغذ پاره‌ها به‌خصوص در زمان انتخابات کاسته شده است اما هنوز هم بازار تبلیغات کاغذی داغ است. گفتنی است که دستیابی به شهری آراسته، زیبا و آرام و در پی آن شهروندانی پرنشاط، به‌جز با مشارکت مردم و همت مسئولان بلندپایه امکان‌پذیر نخواهد بود.
 
مینا صدیقیان

مرتضی اکبری
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب


ارتباط با شورا آدرس:
کرج، خیابان شهید بهشتی ، نرسیده به میدان سپاه جنب تالار شهیدان نژاد فلاح
تلفن تماس:
0263000000
پست الکترونیک:
SHORAKARAJ@GMAIL.COM
انتشار مطالب با ذكر منبع ( پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر كرج ) بلامانع است.