كد مطلب : 2201  1398/09/16 : تاريخ
 

خطرِ بحران انباشت زباله تهدیدی جدی برای اهالی اختر آباد/ زیرساخت های شهری فراهم شود

  انباشت زباله ، عدم سامان‌دهی وضعیت زباله‌ها و آبگرفتگی شدید در خیابان اخترآباد منتهی به جاده قزل حصار بحرانی است جدی که اهالی اخترآباد را تهدید می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر کرج، احد رسولی رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر طی نطق پیش از دستور در صد و شصت و هشتمین جلسه رسمی شورا اظهار داشت: طی بازدیدی که از محله اخترآباد داشتم شاهد مختل شدن زندگی و سلب آسایش اهالی این محل با بوی تعفن زباله و جمع شدن آبهای حاصل از بارش باران، تجمع حشرات و حیوانات موذی بودم.
 
وی افزود: بدون شک مسئله انباشت زباله در خیابان‌های حاشیه شهر کرج را می‌توان به یکی از بحران‌های شهری دهه اخیر در حوزه محیط‌ زیست معرفی کرد، جایی که این بحران در روزهای اخیر و به علت بارشهای پی در پی  و شدیــد و فقــدان شبکه جمع آوری آبهای سطحی به یک مسئله بغرنج مبدل گشته است.
 
رسولی با بیان اینکه بارندگی ها در کرج سبب معضل و دردسر همیشگی برای شهروندان است ادامه داد: باران؛ نعمت و رحمت الهی است و بارش آن نویدبخش حیات و تبلور زندگی و نشاط است و نباید هیچگاه به آن به چشم یک مشکل نگاه کرد اما در حال حاضر همین بارشها در اثر عدم مدیریت شهری صحیح با آبگرفتگی هایی که به دنبال دارد به یک بحران تبدیل شده است که موجب دردسر و زحمت برای شهروندان و همچنین هدر رفت این آبها میگردد.
 
اقدامات پیشگیرانه اقدامی مثبت اما کافی نیست
 
رئیس کمیسسیون معماری و شهرسازی تصریح داشت: اقدامهای پیشگیرانه صورت گرفته از سوی حوزه خدمات شهری که برای لایروبی مسیل ها و کانال ها انجام شده، تاثیرات مثبتی داشت لکن به علت مشکل عدم دفع آبهای سطحی، شهر در هنگام بارندگی شدید دچار مشکل حاد آبگرفتگی می شود، باید بپذیریم که با تمام هزینه های انجام شده و وعده های شهرداری، همچنان مشکلات به قوت خویش باقیست.
 
لزوم ایجاد زیرساخت های لازم جهت جمع اوری اب های سطحی
 
احد رسولی در ادامه با بیان اینکه در شهر کرج زیرساخت های لازم برای جمع آوری آبهای سطحی فراهم نیست افزود:همین امر باعث شده است که با کمترین بارش، خیابانهای شهر مملو از آب شود. اهتمام شورای پنجم در خصوص حل مشکلات ناشی از دفع آبهای سطحی و مدیریـت رواناب ها منجر به تصویب بودجه بالغ بر  30 میلیارد تومان  در سال 98 شده است.
 
وی گفت: اگرچه شهرداری در این راستا تلاشهای بسیاری انجام داده و قبل از بارشهای جوی به حالت آماده باش کامل قرار گرفت اما شاهد مشکلات عدیده ای در تردد شهروندان بودیم که این موضوع نیازمند نظارتـی دقیق تر از سوی شــهرداری بر نقاط حادثه خیز شهر به خصوص در پل ها و تقاطعات غیرهمسطح می باشد.
 
عضو شورای اسلامی شهر کرج افزود: علاوه بر آن، دپوی غیر اصولی زباله در مناطق حاشیه ای شهر با استفاده از راهكارهای ابتدایی و بدون توجه به استانداردها و توصیه های بهداشتی، اكنون به تهدید زیست محیطی تبدیل شده و سلامت مردم را هدف قرار داده است.
 
رسولی تاکید کرد: متاسفانه این موضوع مهم در شهر کرج محجور مانده است و ابتدایی ترین راهكار ممكن برای این مساله بكار گرفته شده است به گونه ای كه زباله های شهری در نزدیكترین فاصله ممكن از شهر تخلیه می شود كه شیرابه پسماندها به معضل زیست محیطی بزرگی تبدیل شده و آرام آرام علاوه بر آلودگی سفره آب های زیرزمینی، جان موجودات زنده و ساکنین را تهدیدی می کند.
 
زباله های محله اخترآباد به شكل غیر اصولی در محل انباشته می شود
 
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت: روزانه تخلیه انبوه زباله توسط خودروهای حمل زباله شهرداری در اطراف مناطق مسکونی علاوه بر بوی نامطبوع، سلامت اهالی و ساکنان مجاور این منطقه را در معرض تهدید قرار داده است. بر اساس شواهد، زباله های محله اخترآباد به شكل غیر اصولی در محل انباشته می شود و اقدام خاصی از سوی شهرداری برای جمع آوری زباله ها و انتقال آن به مراکز دفن زبالـه انجــام نمی شود.
 
رسولی گفت: سوء مدیریت و ضعف مدیریت پسماند باعث می‌شود که چنین مشکلاتی برای مردم به وجود بیاید. شهرداری و دستگاههای متولی باید پاسخگوی مشکل زیست‌محیطی و بهداشتی ناشی از انتشار بوی تعفن و آلودگیهای شدید زیست محیطی در این سایت باشند. با وجود چنین بحران زیست محیطی و اعتراض و گله مندی مردم نسبت به این معضل غیر بهداشتی، شهرداری منطقه  و سازمان مدیریت پسماند با بی توجهی نسبت به این معضل، همچنان نسبت به تخلیه زباله در این محل بی توجه است.
 
نماینده مردم در شورای اسلامی شهر کرج تصریح داشت: تصمیم سازی های مدیریت شهری باید بر اساس رویکرد پیشگیرانه باشد و زمان و مکان در این مقوله معنایی ندارد. لذا از مسئولان مرتبط در شهرداری کرج می خواهم ضمن توجه و اهمیت بیشتر به این معضل، اقدامات لازم را انجام دهند و برای رفع نگرانی شهروندان در خصوص دفع مناسب آبهای سطحی و هچنین و دفع استاندارد زباله های شهر، چاره اندیشی اساسی بعمل آید.
  1398/08/12-10:59 : تاريخ درج
©2015 www.shorakaraj.ir . All Rights Reserved