كد مطلب : 1575  1398/11/03 : تاريخ
 

بررسی جلسات فشرده و چند شیفته کمیته های کمیسیون تلفیق بودجه 98 شورای شهر کرج

  کمیته های سه گانه کمیسیون تلفیق بودجه 98 شورای اسلامی شهر کرج این روزها با برگزاری جلسات فشرده و چند شیفته ضمن چکش کاری و بررسی کارشناسی لایحه بودجه، در تلاش هستند تا آنچه مصلحت و نیاز و اولویت واقعی شهر می باشد، به تصویب برسد.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر کرج، کمیته های «هزینه های جاری»، «هزینه های عمرانی» و «درآمد» عنوان سه کمیته تخصصی زیرمجموعه کمیسیون تلفیق بودجه 98 شورای اسلامی شهر هستند که ریاست آنها به ترتیب بر عهده حسین محمدی، مهدی حاجی قاسمی و فرج اله ایلیات قرار دارد و آنها با برگزاری جلسات فشرده و چند شیفته سعی دارند تا روند تصویب نهایی لایحه بودجه تا موعد قانونی آن یعنی 15 اسفند به سرانجام برسد.
 
نمایندگان مردم با تصویب طرح دو فوریتی مقرر کردند تا صبح چهارشنبه جاری (15 اسفند) کمیسیون تلفیق بودجه تشکیل جلسه دهد و در ادامه با برگزاری جلسه رسمی شورا در عصرِ همین روز، در نهایت لایحه بودجه 98 شهرداری کرج در ایستگاه پایانی «تصویب» متوقف گردد تا نمایندگان مردم در موعد قانونی تکلیف هزینه کرد و درآمدهای این نهاد در سال آینده را مشخص کرده باشند، پیش بینی می شود بودجه سال آینده شهرداری این کلانشهر در حدود 2 هزار و 700 میلیارد تومان باشد.
 
رویکرد اصلی نمایندگان مردم در بررسی لایحه بودجه 98 شهرداری کرج گرایش به سمت صرفه جویی، کاهش هزینه های غیرضروری، محرومیت زدایی، تکمیل طرح های نیمه تمام عمرانی، تقویت ابعاد فرهنگی و ورزشی در فصل های عمرانی، تسریع در تملکات ضروری، حمایت مادی از کارکنان، ایجاد منابع پایدار درآمدی و تلاش برای وصول مطالبات معوق است و همچنین تعدادی تبصره نیز به منظور چکش کاری بیشتر بودجه و تقویت ابعاد نظارتی شورا به تصویب می رسد که به هنگام ابلاغ بودجه به شهرداری، تباصر و قیود پیوست و بخش لاینفک بودجه خواهند بود.
 
به باور نمایندگان مردم، شهرداری کرج باید به دنبال ارائه بودجه واقعی و قابل تحقق باشد، ضمن آنکه لایحه بودجه باید بُرشی از برنامه های فرادستی و چشم اندازهای توسعه ای شهر کرج در افق های زمانی 5 و 20 ساله باشد. توجه به مباحث زیست محیطی، تقویت ابعاد انسان محوری و پیاده محوری، تعریف پروژه های جدید همسو با مطالبات و نیازهای شهروندان، توسعه فضای سبز و جنگلکاری، فرهنگسازی و آموزش، احداث سراهای محله و مجموعه های ورزشی و رفاهی و توجه ویژه به محله محوری و نوسازی بافت های فرسوده از دیگر دغدغه های اعضاء در جریان بررسی و تصویب بودجه پیشنهادی معاونت ها، مناطق و سازمان های تابعه مدیریت شهری کرج است.
 
یکی از انتقادات اصلی اعضای شورای اسلامی شهر به شهرداری کرج، تحقق کامل و حتی بیشتر از سقف های مصوب «هزینه های جاری» است که متاسفانه این نهاد طی سالیانِ اخیر به یک مصرف کننده بزرگ تبدیل شده و تقریباً پرداخت حقوق و دستمزدها همچون چاهی عمیق و همیشه تشنه بخش قابل توجه اعتبارات شهری را می بلعد، در مقابل بسیاری از پروژه های عمرانی مصوب یا اجرایی نمی شوند یا به دلیل عدم تخصیص اعتبار کافی، در صفِ طولانی افتتاح قرار می گیرند که برپایی چندین کارگاه عمرانی بلاتکلیف در سطح شهر بر نارضایتی شهروندان می افزاید.  
 
امید که با رویکرد علمی اعضای دوره کنونی شورای اسلامی شهر کرج، شاهد برنامه گرایی و نگرش کارشناسی در اقدامات شهرداری باشیم و سالِ آینده برای شهرمان با رقم خوردن اتفاقات خوب و تازه همراه باشد و بتوانیم طرح هایی را در مدار افتتاح و بهره برداری قرار دهیم که نیازهای واقعی شهرمان را مورد توجه قرار داده باشد. شهرداری کرج باید با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و بحرانِ فراگیر درآمدی، هزینه های جاری خود را به نحو مطلوب کنترل کرده و وزنه هزینه های عمرانی را به معنی واقعه کلمه سنگین تر کند. یادآور می شود غدیر مهدوی کلیشمی ریاست کمیسیون تلفیق بودجه 98 را عهده دار است. 
 
مرتضی اکبری

 1397/12/14-10:07 : تاريخ درج
©2015 www.shorakaraj.ir . All Rights Reserved